Ana sayfa Teknoloji Yeni İş Fikri: Hava ile Su Üretti

Yeni İş Fikri: Hava ile Su Üretti

210
0
Fontus
havayı icilebilir su kaynagına donusturdu

Gelecek için önemli bir değer olan su artık bir şişe yardımıyla kolaylıkla havadan sağlanabiliyor.Yeni iş fikirlerine ve yatırımcılara ufuk açan bu gelişme kamuda büyük yankı uyandırdı. 2016 yılında havayı içilebilir su kaynağına dönüştüren Viyanalı Kristof Retezar’ ın duyurduğu tasarımı Fontus Bottle projesi ile sektöre bir giriş yaptı. Bu geliştirilebilir proje ile sizde geleceğin değeri olan suya yatırım yapabilir ya da en azından yeni bir fikir edinebilirsiniz.

Fontus Bottle Nedir ?

Fontus Bottle temelde havadaki nemi yoğunlaştırarak suya dönüştüren akıllı bir şişe. Hava koşulları ne olursa olsun İster çölde yaşayın ister kutuplarda havada her zaman nem bulunur. Bunu akılcı bir projeye dönüştüren Kristof, teknolojiyle bu fikri bir şişeye sığdırmayı başardı.Geleceğin değerli kaynağı olarak görülen su yatırım yapmak için hiçte kötü bir fikir değil. Yeni iş fikirlerine ufuk açan bu proje büyük ilgi gördü. 

Avusturya hükümeti tarafından desteklenen bu projeye bir çok yerden yardım geldi. Ancak O zamanlar henüz kirli havanın nasıl filitre edeceği çözülmemişti. Bu nedenle Fontus sadece temiz havanın hakim olduğu yerlerde kullanıldı. Yeni gelişmeleri takip eden yatırımcılar fikri bir odak noktası olarak belirledi ve Fontus temeli üzerine fikirlerini ve çözümlerini inşa etmeye başladı.

Yeni üreticiler karbon filtresi yardımıyla bu sorunu aşmış görünüyor. Artık sadece temiz havaya ihtiyaç duymayan şişeler görmek mümkün. Söz konusu bu teknoloji geliştirilerek farklı markalarca piyasaya sürüldü. Örneğin Lifestraw ürettigi bu şişeleri 34 dolardan başlayan fiyatla piyasaya sürdü.

Tüm dünyada özellikle Afrika ülkelerinde, Amerika’nın bazı bölgelerinde, Flint bölgesinde insanlar temiz içme suyuna ihtiyaç duyuyor. Hali hazırda bölgeler için hazırlanmış farklı projelere de rastlamak mümkün. (Kirli suyu içilebilir su kaynağına dönüştüren cihazlar)

Kristof un sunduğu örnek iş fikri bu ülkelere ve geleceğe umut ışığı oldu. Hayatın kaynağı suya yatırım yapmak pekte hayalperest bir yaklaşım değil. Çünkü birçok bilim adamı içilebilir su kaynaklarının güç geçtikçe tükenmekte olduğunun altını çiziyor. Hayata geçireceğiniz iyi bir fikriniz varsa hiç durmadan harekete geçmek en doğru yol olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı buraya girin