Ana sayfa İş Fikirleri Arıcılık Ne Kadar Kazandırır ?

Arıcılık Ne Kadar Kazandırır ?

376
0
Arıcılık yaparak ne kadar kazanırım ?

Son zamanlarda tarım ve hayvancılık sektöründe arıcılığın yükselişte olduğunu görüyoruz. Uzaktan zor görünse de aslında arıcılık çokta zor bir iş değil. Hobi olarak ya da ana geçim kaynağı olarak yapılabilecek zevkli bir iş. Peki bal üreterek ne kadar kazanabilirsiniz ?

Arıcılık için gereken sermaye nedir ?

Fazla bir sermaye gerekli görmeyen arıcılık için başlangıç olarak aracı kıyafeti, körük, el maşaso, çerçeve, tel ve tel çekme aparatı gibi malzemeleri tedarik etmeniz gerekmektedir. Bir sürü arıcılık malzemesi olmasına karşın bunları ilk etapta almanız gerekmemektedir. On kolonilik bir arı işi için size 4.000-5.000 tl sermaye yeterli olacaktır. 

Devlet arıcılık için hibe ve teşvik veriyor mu ?

Arıcılık yapmak için öncelikle devletin belirlemiş olduğu koşulları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu koşullar için tıklayınız.

Mayıs ayında Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli arıcılığın da içinde bulunduğu yedi farklı sektöre 60 milyon Euro hibe verileceğini açıkladı. Belirlenen şartları yerine getiren bal üreticileri bu hibeden yararlanabilecek. Aynı zamanda arıcılık için çeşitli bankalar kredi vermekte. Hibe ve teşvik hakkında detaylı bilgi almak için başvuru formunuzu doldurabilirsiniz.

Peki arıcılık kazandırır mı ?

Ülkemizin neredeyse her bölgesinde arıcılık yapılabilir. Önemli olan seçtiğiniz bölgedeki çiçek türleridir. Balın kalitesini belirleyen öncül faktör çevre koşullarıdır. Buna bağlı olarak balın kilosu  30-5.000 TL arasında değişir. Kaba bir hesap yaptığımızda 30 kolonimizin olduğunu varsayıyoruz. Yılda ortalama her kovandan 20 kg bal aldığınızı düşünürsek yıllık geliriniz gider hariç 18.000 TL yapar. Ancak bu sadece balın geliridir. Ek olarak arı sütü, zehir, propolis de ilave ettiğimizde kazancınız artacaktır.

Arıcılık yapmak için birkaç tavsiye

Arılarınızın fiziki yapısını, bağışıklık sistemini ve zayıf noktaları belirlemeniz sizin açınızdan daha iyi olacaktır. Arıcılığı yaptığınız çevre koşulları ne kadar sağlıklı ise ürettiğinizin balın kalitesi o kadar artacak ve pazarladığınız ürünün fiyatında yükseltecektir. Sadece bal alma amacı gütmeden saf bal üretmenin size daha fazla kazanç getireceğini unutmayın. Arıcılıkla ilgili yeni yöntem ve metodlar neredeyse her gün değişmekte. Sizinde bu değişiklikleri takip etmeniz ve uygulamanız, daha iyi ve kaliteli ürün elde etmenize olanak sağlar. Ürününüz ne kadar kaliteliyse pazarlama ve fiyat konusunda o kadar sıkıntı çekmezsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı buraya girin