Ana sayfa İş Fikirleri Araba Satış Bayiliği Almak

Araba Satış Bayiliği Almak

271
0

Son zamanlarda sıkça gündeme gelen araba satış bayiliği almayı sizin için değerlendirdik.

İsteyen Herkes Araba Satış Bayiliği Alabilir mi ?

Bunun için ticari bir engeliniz yoksa ve ilgilendiğiniz şirketin koşullarını sağlayabiliyorsanız araba satış bayiliği alabilirsiniz. Peki nedir bu şartlar ? Her şirketin kendine özgü şartları mevcuttur ancak biz ortalama değerleri baz alarak konu hakkında genel bir bilgi edinmenizi sağlayacağız. 

Bu şartların değişken olduğunu tekrar bildirmekte fayda var. Örneğin A firması showroomda  en az iki araç gösterilmesini isterken, B firması beş araç gösterilmesini istemekte. Ortalama olarak iki ya da üç araç olduğunu varsayalım. Aynı zamanda showroomun büyüklük şartları da şirketten şirkete değişiklik göstermekte. 

Araba Satış Bayiliği Almak İçin Ne Kadar Sermaye Gerekli ?

Öncelikle showroom için ayırdığınız bütçe hariç tüm şirketler sizden bir teminat bedeli isteyecektir. Teminat bedeli minimum 1.000.000-1.500.000 TL’ den başlamaktadır.  Aynı zamanda alanında profesyonel çalışan işe almak, araba satış bayiliği için gerekli bir koşuldur.

Araba Satış Bayiliği Ne Kadar Kazandırır ?

Rakamlar değişken olmakla beraber, sattığınız her arabadan %8 ile %12 arasında bir ortalama öngörülebilir. Yani 100.000 TL’lik bir araç sattığınızda yaklaşık 10.000 TL’si sizin olacaktır. Araba satış bayiliği açmak uzun vadede kazandıran yani sabır isteyen bir iştir.

Sizin için bazı ipuçlarını bir araya getirdik;

  • Kesinlikle bir iş planına sahip olmanız gerekmekte.
  • Personeliniz ( özellikle satış danışmanlarınız ) alanında profesyonel ya da yeteneği olan insanlardan seçilmelidir. Yapacağınız işte reklam ve pazarlamanın önemi kadar satışı kesinleştirecek olan satış personelinizdir. Bu bayiliğiniz için önemli bir noktadır.
  • Bulunduğunuz şehirde istediğiniz araba şirketine ait bayilik varsa başka şirketleri değerlendirmeniz daha iyi sonuç verecektir. Genelde şirketler şehirde ( büyük değilse ) bir bayilik barındırır.
  • İlgilendiğiniz şirketin koşullarını iyi araştırmanız, bir adım atmadan önce yapılacak işler arasında yerini alır.
  • İlgilendiğiniz şirketin kurumsal web sayfasından ya da diğer iletişim araçlarından görüşmeniz sağlıklı bilgi almanız açısından önemli. Yapacağınız başvuru ya da koşul araştırma kısmında kesinlikle şirketlerin kurumsal sayfalarından işleminizi gerçekleştirin. Örneğin Fiat şirketinden bayilik almak istiyorsanız iletişim bölümünden talebinizi iletebilir ve görüşmelere başlayabilirsiniz

Konu hakkında detaylı bilgi almak için başvuru formunu doldurabilir ya da bizimle iletişime geçebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı buraya girin