Ana sayfa İş Fikirleri Başarılı Bir Franchise Sistemi Oluşturmanın Püf Noktaları

Başarılı Bir Franchise Sistemi Oluşturmanın Püf Noktaları

370
0

Franchise sistemi; ilk olarak A.B.D’ de uygulanan ve tüm dünyaya yayılan başarısı kanıtlanmış, garantili ve karlı bir iş modelidir. Franchise vermek zincir olma potansiyeli olan girişiminizi, kısa zamanda yerelden ulusala hatta uluslararası alana taşıyabilir. Franchise sistemi doğru kurgulanıp uygulandığında; yatırımcısını koruyan, sürdürülebilir, standart ve karlı bir operasyon modeli sunar.

Gelin başarılı bir franchise sistemi oluşturmanın püf noktalarını beraberce inceleyelim.

1. Yol haritası belirleyin

Kendi markanızı oluşturup, Franchise sistemi ile büyümek istediğinizde; Girişiminizi objektif bir şekilde değerlendirin. Franchise sistemine uygunluğu belirleyin. İş planınızı, operasyon modelini, finansal durumunuzu, ürün ve hizmet özelliklerinizi, fiyat politikanızı, hedeflenen şube sayısını ve franchising yapısını gözden geçirin. Operasyon yönetimi ile ilgili bir kılavuz hazırlayın. Sizden franchise alan yatırımcıların şirket uygulamaları ve ana prensipleri ile ilgili başvuracakları bir kaynak yaratın.

2. Sözleşme ve resmi evrakları düzenleyin

Franchise vermek içi görüşmelere başlamadan önce, tarafların tüm haklarını koruma altına alan matbu bir sözleşme oluşturmayı unutmayın. Franchise sözleşmesi, ülke hukukuna uygun olmalıdır. Franchise anlaşması, belirsizliğe yer vermeden, tarafların karşılıklı yükümlülük ve sorumluluklarını ve ilişkiyi ilgilendiren diğer tüm hususları düzenlemelidir.

3. Başarılı bir iş modeli oluşturun

Birçok farklı sektörde farklı firmaların öne geçme yarışı aynı zamanda her anlamda ‘farklılaşmayı’ da şart koşar. Başarılı bir franchise inşa etmek için gereken ilk şey sektöre özgü bileşenleri ve rakiplerden ayrışmayı sağlayacak unsurları barındıran başarılı bir iş modeli oluşturmaktır. Tüketici alışkanlıkları hakkında edinilen bilgiler çerçevesinde, hedef kitleniz için hangi konseptin en uygun olduğuna karar verip doğru ürün karmasını belirlemek işletmeler için hayati bir unsurdur. Kar marjı, lojistik, pazar içerisindeki rekabet, doğru hedef kitlesi gibi farklı değerlendirme kriteri ile incelemek gerekir. Bu kriterlerin çoğu ise toplanıp sonucunda sistem başarısını oluşturur.

4. Franchise adayını dikkatli seçin

Franchise vereceğiniz aday doğrudan sizi temsil edecek, bu yüzden sizinle aynı düşünce yapısına sahip bir profil olması gerekir. Franchise işini yürütmeye, yeterli temel yeteneklere, eğitime, kişisel niteliklere ve finansal kaynaklara sahip olduğu anlaşılan kişileri seçmeli ve kabul etmelisiniz.

5. Satın Alma & Lojistik

Franchising sistemindeki her bir noktanın isteklerinin en etkin ve verimli bir şekilde karşılanabilmesi, tedarik ve dağıtım sistemlerinin doğru kurgulanması ile mümkündür. Kaynakları en etkin bir biçimde kullanmak, verimliliği arttırmak, maliyetleri azaltmak, planlı, hızlı ve esnek bir tedarik, ve dağıtımı gerçekleştirmek başarılı çalışan bir franchise zincirinin olmazsa olmaz halkalarıdır.

6. Operasyon Modeli

Etkili ve standart çalışan bir franchise zincirinde en önemli adımlardan bir tanesi de operasyon verimliliğidir. Şirketin tüm kaynaklarının ürün veya hizmete dönüştürülmesi için gereken uygulamaların(execution) tamamını kapsayan bir operasyon modeli oluşturmak çok önemlidir.  Üretim, servis, personel yapısı, eğitim gibi ana başlıkları oluşturup, şirketin tüm birimlerini operasyon birimlerine destek vermek üzere organize etmek gerekir.

7. Pazarlama

Pazarlama faaliyetleri, sistemin başarısında büyük rol oynar. Yeni girişimcilerin sisteme dahil edilmesi ve franchise noktalarda sunulan ürün ve hizmetlerin arttırılması için etkili bir pazarlama stratejisine ihtiyaç vardır. Uygulanmış ve doğruluğu kanıtlanmış pazarlama etkinlikleri bölgelere göre bayi sayısı ve girişimci kriterlerinin belirlenmesini sağlarken işletmelerde kar oranını doğrudan etkiler.

Doğru Franchiseler sisteminizin büyümesinde size destek olacak en önemli iş ortaklarınız olacaktır. Her anlamda yatırımcıları desteklemek, riski bölüşmek ve sahada omuz omuza çalışmak franchise sisteminizin sürdürülebilir olmasını sağlayacaktır.

Siz de franchise veren bir işletme olmak, kendi franchise zincirinizi geliştirmek isterseniz başvuru formunu doldurabilir ya da bizimle iletişime geçebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu girin
Lütfen adınızı buraya girin